Aparaty ruchome
Leczenie aparatami zdejmowanymi jest pierwszą istotną fazą leczenia ortodontycznego i pozwala wyeliminować zaburzenia czynnościowe, jak również zaburzenia w rozwoju kości szczęki i żuchwy. Wszystkie te schorzenia leczy się w momencie gdy pacjent rośnie.
Jak działa aparat ortodontyczny ruchomy?
Wielu pacjentów zastanawia się, jak działa aparat ortodontyczny ruchomy. W przeciwieństwie do aparatów stałych, aparaty ruchome mogą być swobodnie zakładane na zęby i wyjmowane z jamy ustnej przez pacjenta. Nie są one mocowane do zębów na stałe na cały okres leczenia. W związku z tym aparaty ruchome działają jedynie przez określoną liczbę godzin w trakcie doby, a nie przez cały czas. Aparaty ruchome występują w wersji jedno- i dwuszczękowej.
Aparat ruchomy projektowany jest przez lekarza a wykonywany przez technika, indywidualnie dla każdego pacjenta. Zbudowany jest z akrylowej płyty, klamer, łuków i sprężyn, a w zależności od rodzaju i stopnia wady zgryzu pacjenta spełnia różne funkcje. Poprzez wywierany na zęby nacisk, może prowadzić do, poszerzenia łuku i korekty położenia zębów. Siła nacisku konieczna do osiągnięcia pożądanego celu terapeutycznego uzyskiwana jest poprzez regulację przez ortodontę śrub lub sprężyn stanowiących element budowy aparatu. Z tego względu w trakcie leczenia z użyciem tego typu aparatu niezbędne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie co 2 miesiące.
Ile czeka się na aparat ortodontyczny?
Skuteczne leczenie ortodontyczne niemożliwe jest bez odpowiedniej diagnostyki. Dlatego też pierwsza wizyta pacjenta powinna mieć miejsce od razu, gdy zaobserwuje on (lub jego rodzice) niepokojące objawy wskazujące na rozwój wady zgryzu. Lekarz w takim przypadku zleca badanie RTG pantomograficzne i cefalometryczne oraz pobiera wyciski do wykonania modeli diagnostycznych. Po analizie zdjęć i modeli jesteśmy w stanie określić jaki rodzaj aparatu ruchomego potrzebny jest w określonym przypadku. Po przedstawieniu planu leczenia pacjentowi i rodzicom możemy wykonać aparat Ten w większości przypadków może zostać odebrany już po upływie 7-10 dni.
Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
To, jak długo nosi się aparat ortodontyczny ruchomy, zależy w dużej mierze od stopnia skomplikowania wady zgryzu oraz współpracy pacjenta. W niektórych przypadkach leczenie może potrwać nawet kilka lat. Pacjent powinien nosić aparat przez określoną przez lekarza liczbę godzin w trakcie doby – to od postępowania zgodnie z wytycznymi lekarza zależy powodzenie leczenia przy użyciu aparatu ruchomego.
W przypadku dodatkowych pytań związanych z aparatami ruchomymi, ich rodzajami, sposobem działania czy tego, jak długo nosi się aparat ortodontyczny w trakcie leczenia określonej wady zgryzu, zapraszamy na badanie kontrolne do naszego gabinetu!
NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W AJ DENTICA
Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiazania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!