Bonding

Czym jest bonding?

Bonding to nieinwazjna metoda pokrycia zębów kompozytem pozwalająca szybko uzyskać ładny wygląd zębów.
Bonding to metoda odbudowy zębów za pomocą nowoczesnych żywic kompozytowych bez nadmiernej ingerencji w tkanki zęba. Kompozyt podobny do tego, który stosowany jest przy wypełnieniach ubytków próchnicowych łączy się z powierzchnią szkliwa dzięki sile adhezji (przylegania).
Kompozytowe odbudowy powstają w trakcie jednej wizyty w gabinecie dentystycznym i są wykonywane przez lekarza z wolnej ręki na fotelu stomatologicznym.

Każdy z nas marzy o ładnym, zdrowym uśmiechu. Bonding stosujemy przy niewielkich anomaliach zębów, gdy chcemy skorygować kształt, drobne niedoskonałości, wielkość zęba, ale również usunąć przebarwienia.

Zalety i wady

Bonding jak każda metoda ma swoje zalety i wady.
Niewątpliwą zaletą jest brak albo minimalna preparacja zęba. Efekty korygowania zęba są szybkie, zabieg można wykonać, w zależności od ilości zębów, na jednej wizycie i cieszyć się efektami zaraz po zejściu z fotela stomatologicznego.
Jeżeli chodzi o wady, to zabieg bondingu nie będzie tak odporny na przebarwienia, jak prace protetyczne wykonane z porcelany w laboratorium protetycznym.
Zabieg ten jest nietrwały. Z czasem zęby mogą ulegać uszkodzeniom, przebarwiać się i tracić początkowy efekt. Dlatego też metodę trzeba powtarzać, zalecane są wizyty kontrolne w celu naprawy ubytków i polerowania kompozytu.
Podsawowym warunkiem do uzyskania pozytywnych efektów leczenia, nie tylko jeżeli chodzi o zabieg bondingu jest prawidłowa higiena jamy ustnej, nawyki żywieniowe, które mogą powodowć matowienie i przebarwienia uzupełnień.

Jaka jest alternatywa dla bondingu?

Należy pamiętać, że nowoczesne materiały kompozytowe dobrze naśladują naturalne uzębienie, ale należy pamiętać również o ograniczeniach w postaci przebarwień, starć tych materiałów. Niewątpliwie wady te nie występują w przypadku uzupełnień porcelanowych, typu licówki porcelanowe, korony. Porcelana najwierniej imituje ząb, jego głębie, barwę, połysk oraz zachowanie w każdym oświetleniu.

NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W AJ DENTICA

Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiazania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!