Flow Injection

Alternatywną do licówek porcelanowych jest metoda flow injection.
Technika ta jest nieinwazyjna, ponieważ nie wymaga szlifowania zębów tak jak w przypadku licówek porcelanowych. Polega ona na pokryciu zęba warstwą wysoko estetycznego, płynnego materiału kompozytowego.
Metoda flow injection pozwala na precyzyjną i przewidywalną rekonstrukcję, a także zmianę kształtu, wielkości czy koloru zębów.

Jak przebiega leczenie flow injection?

pierwszy etap stanowi konsultacja. To na tej wizycie przeprowadzane jest badanie pacjenta, ocena zębów, ustalany jest plan ewentualnego leczenia. Podczas konsultacji omawiamy z Pacjentem jego oczekiwania dotyczące wymarzonego uśmiechu.

Kolejnym etapem jest pobranie wycisków albo skanów, na podstawie których technik wykonuje modele, na których powstaje projekt nowych zębów oraz szyny silikonowe. Wykonujemy również serię zdjęć wewnątrzustnych i portretowych, które posłużą do komputerowej wizualizacji nowego uśmiechu.

Następny, bardzo emocjonujący moment dla Pacjenta to komputerowy projekt zębów oraz miara próbnych licówek kompozytowych. Dzięki temu Pacjent ma możliwość zobaczenia, jak wyglądać będzie jego nowy uśmiech. Na tej wizycie możemy omówić wszelkie korekty dotyczące wielkości, długości czy koloru zębów.

Kolejna wizyta to wykonanie już ostatecznej pracy przy użyciu szablonu silikonowego oraz płynnego kompozytu. Ostatnim etapem jest bardzo dokładne polerowanie.

Odbudowa zębów kompozytem w technice Flow Injection jest ceniona za :

  • bezinwazyjność (zęby nie muszą być szlifowane),
  • przewidywalność – dzięki komputerowemu projektowi, Pacjent wie, czego może spodziewać się po metamorfozie.
  • możliwość korygowania efektu pracy po jej zakończeniu.

Należy jednak pamiętać, że efekty uzyskane techniką flow injection są mniej trwałe w porównaniu z licówkami porcelanowymi.
Materiał kompozytowy z czasem może się przebarwić, uszkodzić czy zacząć ścierać. Jednak takie naprawy z użyciem kompozytu są możliwe w każdej chwili.

Trwałość tej metody to od 3 – 5 lat, ale żeby efekt utrzymał się jak najdłużej, należy przestrzegać kilku zaleceń:
regularna profesjonalna higienizacja w gabinecie co 6-8 miesięcy
nie korzystanie z past ściernych, twardych szczoteczek w codziennej higienie
unikanie silnie barwiącego jedzenia przez 2 doby po wykonaniu zabiegu