Lakowanie zębów

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który wykonuje się głównie u dzieci tuż po pojawieniu się zębów stałych. Ma ono za zadanie chronić zęby najmłodszych pacjentów przed próchnicą. Polecamy przeprowadzać je na każdym nowo wyrżniętym zębie trzonowym oraz przedtrzonowym, ponieważ właśnie one okazują się najbardziej narażone na próchnicę. Wynika to z ich specyficznej budowy anatomicznej. Ich powierzchnia nie jest gładka, lecz pokryta bruzdami. W licznych zagłębieniach i rowkach łatwiej osadzają się resztki jedzenia oraz osad, dlatego aby temu zapobiec wykonujemy lakowanie, czyli wypełniamy bruzdy specjalnym lakiem.

Lakowanie zębów po raz pierwszy przeprowadza się w wieku 6-8 lat, ponieważ właśnie wtedy pojawiają się pierwsze zęby stałe. Pozwala to na uniknięcia poważniejszych problemów z uzębieniem w przyszłości.

Na czym polega lakowanie zębów?

Mali pacjenci czasami obawiają się tego zabiegu, ponieważ nie rozumieją, na czym polega lakowanie zębów. W rzeczywistości jest to prosta czynność polegająca na zaaplikowaniu na dokładnie oczyszczone i wytrawione zęby tzw. laku. Jest to lakier na bazie żywicy, uwalniający jony fluoru. Ma on postać płynną, którą utwardza się pod wpływem światła lampy polimeryzacyjnej. Zawsze sprawdzamy, czy warstwa laku nie wystaje zbyt mocno ponad powierzchnię zęba i nie przeszkadza pacjentowi. Należy pamiętać, że jest to zabieg profilaktyczny, w trakcie którego lakiem mogą być pokrywane jedynie zdrowe, niezmienione próchnicowo zęby.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Częste pytanie rodziców przed zabiegiem dotyczy tego, czy lakowanie zębów jest szkodliwe. Pragniemy wyjaśnić, że jest to w pełni bezpieczny zabieg. W trakcie procedury bruzdy zębów zalewane są lakiem, który zawiera fluor w odpowiednim, bezpiecznym dla pacjenta stężeniu. W związku z tym zabieg nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem i nie jest szkodliwy dla małego pacjenta.

Lakowanie zębów w naszym gabinecie przebiega w przyjaznej atmosferze, bez niepotrzebnego lęku czy strachu. Twoja pociecha opuści gabinet stomatologiczny ze zdrowym uzębieniem i dobrym samopoczuciem. W razie pytań dotyczących zabiegu zapraszamy do kontaktu!

NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W AJ DENTICA

Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiazania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!