Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, zwana też pedodoncją, to dziedzina stomatologii, w ramach której lekarze zajmują się profilaktyką i leczeniem zębów najmłodszych pacjentów z uwzględnieniem różnic w budowie układu stomatognatycznego dziecka i osoby dorosłej. Troska o zdrowie zębów i całego narządu żucia pacjenta w wieku rozwojowym ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla jego dobrego samopoczucia, lecz także estetyki uśmiechu w dorosłym życiu. Pamiętajmy, że rozpoczęte w porę leczenie stomatologiczne małego pacjenta w wielu przypadkach pozwala uniknąć skomplikowanego, długotrwałego i kosztownego leczenia w przyszłości. Doktor przyjmująca dzieci w klinice AJ Dentica wyróżnia się dużym doświadczeniem w leczeniu pacjentów w różnym wieku, które pozwala jej nieść skuteczną pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Czym zajmuje się dentysta dziecięcy?

Dentysta dla dzieci, pedodonta, rozwiązuje różnego rodzaju problemy dotyczące obszaru jamy ustnej najmłodszych pacjentów. Nie tylko leczy choroby zębów, tkanek przyzębia i błony śluzowej, lecz również zajmuje się profilaktyką i edukacją z zakresu higieny jamy ustnej, aby zapobiec rozwojowi próchnicy. Do kompetencji lekarza zaliczamy zatem:

  • oczyszczanie zębów mlecznych i stałych z próchnicy oraz wypełnienie powstałych ubytków,
  • lakowanie zębów – wypełnienie bruzd zębów stałych lakiem mające na celu zapobieganie powstawaniu próchnicy,
  • lakierowanie zębów – pokrywanie ich powierzchni warstwą lakieru bogatego we fluor,
  • usuwanie zębów mlecznych,
  • przeciwdziałanie chorobom przyzębia,
  • diagnostykę oraz leczenie z zakresu ortodoncji.

Kiedy warto zgłosić się z dzieckiem do stomatologa dziecięcego?

Na pierwszą wizytę warto wybrać się do pedodonty ze swoją pociechą od razu, gdy pojawią się u niej pierwsze zęby mleczne, czyli między 6 a 12 miesiącem życia. To ważne, aby zdecydować się na pierwsze spotkanie z lekarzem, zanim jeszcze z zębami malca zacznie się dziać coś złego. Od pierwszego kontaktu ze stomatologiem w dużej mierze zależy to, w jaki sposób maluch będzie postrzegał fotel dentystyczny w przyszłości. Dzięki wiedzy i umiejętnościom naszego personelu medycznego jesteśmy w stanie zagwarantować, że wizyta adaptacyjna dziecka nie będzie traumatycznym przeżyciem. Odbędzie się w miłej i przyjaznej atmosferze, bez stresu i bólu.

Pamiętajmy, że głównym zagrożeniem, które zwalcza stomatologia dziecięca, jest próchnica. Dlatego powinniśmy udać się z dzieckiem do zaufanego stomatologa zawsze wtedy, gdy dostrzeżemy na powierzchni jego zębów przebarwienia i plamki. Sygnałem ostrzegawczym, którego nie powinniśmy lekceważyć, są także różnego rodzaju zmiany na dziąsłach.

Zapraszamy do odwiedzin naszego gabinetu wraz z pociechami – stomatologia dziecięca praktykowana przez lekarzy przyjmujących w AJ Dentica pozwoli zachować ich zęby w zdrowiu na długi czas!

NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W AJ DENTICA

Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiazania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!