RTG zęba

W leczeniu stomatologicznym RTG zębów ma ogromne znaczenie. W naszym gabinecie AJ Dentica na miejscu wykonujemy punktowe zdjęcie RTG. Natomiast w stomatologii mamy również do czynienia ze zdjęciem pantomograficznym, cefalometrycznym i tomografią komputerową. W odpowiednich przypadkach zlecamy wykonanie zdjęć przed wizytą. Wykonanie zdjęcia RTG pantomograficznego rekomendujemy przed pierwszą wizytą, ale i również przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, ekstrakcją, wykonywaniem stałych prac protetycznych, czy przed leczeniem ortodontycznym. Na takim zdjęciu widzimy nie tylko wszystkie zęby, ale również kości szczęki i żuchwy, staw skroniowo-żuchwowy oraz zatoki szczękowe. Kolejnym bardzo często wykonywanym zdjęciem jest zdjęcie punktowe danego zęba. Wykonujemy je za pomocą radiowizjografii cyfrowej. Najwięcej tego rodzaju zdjęć robimy w trakcie leczenia kanałowego. Natomiast jeśli potrzebujemy bardzo dokładnego obrazu zęba, bądź danej okolicy szczęki czy żuchwy wykonujemy tomografie komputerowa danego obszaru. Jeśli chodzi o zdjęcie cefalometryczne, to jest ono niezbędne przed leczeniem ortodontycznym. Bez niego nie jesteśmy w stanie dokonać prawidłowej diagnostyki.

Co widać na punktowym RTG zęba?

Punktowe RTG obrazuje do 3 zębów. Dzięki tej metodzie diagnostycznej stomatolog może zaobserwować zmiany spowodowane próchnicą w obrębie szkliwa, zębiny i korzenia. Ponadto na zdjęciu widoczne są również wszelkie zmiany przy wierzchołkach korzeni lub których nie można dostrzec gołym okiem. W związku z tym RTG zęba pozwala na wykrycie stanów zapalnych i zaawansowanej próchnicy. Punktowe RTG zęba wykonywane jest również w trakcie leczenia kanałowego – w celu oceny długości kanałów w zębie oraz po zakończonym leczeniu, aby ocenić czy kanały zostały wypełnione do końca.

Jak wygląda prześwietlenie zęba?

RTG zęba nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Zatem, jak wygląda prześwietlenie zęba w gabinecie? Przed jego wykonaniem poprosimy Cię o zdjęcie metalowych przedmiotów oraz o założenie fartucha ochronnego, który chroni przed promieniowaniem. Podkreślamy jednak, że dawka promieniowania jest bezpieczna i nie jest w stanie uszkodzić naszego ciała. Nie należy jednak wykonywać RTG w ciąży! Wyjątkiem są określone przypadki, które zawsze określa stomatolog.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat metod leczenia w AJ Dentica lub umówić się na wizytę, zapraszamy do kontaktu!

NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W AJ DENTICA

Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiazania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!