Protezy

Protezy

Piękne, równe zęby stanowią marzenie wielu osób. Dlatego też, w odpowiednio wczesnym wieku należy podejmować wszelkie czynności, by nie dopuścić do ich utraty. Protezy to rozwiązanie pozwalające na rekonstrukcję utraconych zębów, a tym samym na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania.

Wśród protez ruchomych wyróżnia się protezy częściowe i całkowite. Częściowe stosowane są u pacjentów, którzy utracili większość swoich zębów, całkowite natomiast u tych, którzy stracili je wszystkie.

Do protez ruchomych zaliczamy protezy częściowe lub całkowite akrylowe, protezy szkieletowe, protezy elastyczne.

Protezy możemy podzielić również na:

  • osiadające – akrylowe – nie posiadają podparć, przenoszą siły żucia na błonę śluzową
  • nieosiadające – szkieletowe – podparciem są zęby własne pacjenta lub implanty.

Najpopularniejszą formą protez są protezy akrylowe. Są to uzupełnienia najczęściej wybierane przez pacjentów ze względu na niską cenę, jednak nie jest to dla nich często najlepsze rozwiązanie. Należy pamiętać, że protezy tego typu opierają się bezpośrednio na błonie śluzowej. Wiąże się to z niefizjologicznym przenoszenie sił, co powoduje ciągły ucisk na wyrostek zębodołowy (kość) i prowadzi do jego powolnego zanikania. Dlatego protezy te po kilku latach należy wymienić na nowe, dostosowane do aktualnych, zmienionych już warunków. Dodatkowo mało estetyczne metalowe klamry utrzymujące protezę, przy niedostatecznej higienie ze strony pacjenta mogą niszczyć zęby.

Protezy szkieletowe to kolejna spośród dostępnych opcji. Główną ich częścią jest metalowy szkielet, w całości odlewany. Protetyk dopasowuje ten element idealnie do kształtu podłoża protetycznego i pozostawia jego zasięg ograniczony do minimum, co sprawdza się zwłaszcza wśród pacjentów z odruchem wymiotnym. Dodatkowo szkielet wyposażony jest w klamry i trzpienie opierające się na powierzchniach żujących zebów. Dzięki temu cała konstrukcja nie niszczy zębów filarowych. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje fizjologiczny sposób przenoszenia sił żucia na błonę śluzową, nie ugniatając jej i nie powodując osiadania protezy, co ma miejsce w przypadku protez akrylowych.

Protezy elastyczne stanowią rozwiązania chętnie wybierane przez pacjentów. Są to protezy wygodniejsze i lżejsze w porównaniu z konwencjonalnymi protezami akrylowymi. Materiał, z którego powstaje proteza, jest neutralny chemicznie, a co za tym idzie – bardzo dobry dla alergików, w przeciwieństwie do akrylu i metalu wykorzystywanego w protezach akrylowych. Sprężystość w połączeniu z wytrzymałością zapewnia pełny komfort i doskonały wygląd. Jeżeli chcesz zapomnieć o metalowych klamrach i płytkach na podniebieniu, wówczas proteza elastyczna jest doskonałym wyborem.

Stosowanie protezy zębowej daje użytkownikowi szereg korzyści. Dzięki protezie poprawia się nie tylko estetyka uśmiechu, ale – co ważniejsze – przywrócenie funkcji żucia. Zęby zachowują prawidłowe położenie, polepszeniu ulega również praca stawu skroniowo-żuchwowego oraz mowa.

Protezy częściowe, jak i całkowite, mają też wady. Jedną z nich jest ruchomość protez. Z tym wiąże się strach przed ich wypadaniem z jamy ustnej, dostawanie się resztek pokarmu pod protezę – innymi słowy: brak komfortu. Aby temu zapobiec, jeżeli w jamie ustnej znajdują się filary, które można wykorzystać pod most, lepszym rozwiązaniem będzie uzupełnienie stałe. Jeżeli pacjent nie posiada zębów, można wykonać protezę osadzoną na implantach – bardziej stabilną, a tym samym wygodniejszą.

Ile trwa zrobienie protezy zębowej?

Czas wykonania protezy zależy między innymi od tego, jak rozległe są braki w uzębieniu, a ponadto, jakie są nasze indywidualne wymagania względem finalnego kształtu i koloru uzębienia. Warto mieć na względzie fakt, że wykonanie protez nie może odbyć się bezpośrednio po usunięciu zęba. Od tego momentu musi minąć nawet kilka tygodni, by dziąsło zagoiło się i przyjęło docelowy kształt, który nie zmieni się pod protezą i nie przyczyni się do jej nieprawidłowego dopasowania.

W przypadku nagłych, niecodziennych wypadków, takich jak utrata przednich zębów, możliwe jest wykonanie protezy tymczasowej, w trybie natychmiastowym. Wymaga ona jednak wymiany po kilku tygodniach.

Jak długo przyzwyczajamy się do protezy zębowej?

Podobnie, jak w wielu innych przypadkach, czas potrzebny na to, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji, różni się w zależności od osoby. Nowo wstawiona proteza to ciało obce, które każdy toleruje w inny sposób. Z początku oswojenie się ze sztucznym uzębieniem wydaje się trudne, ale ćwiczenie poprzez np. głośne czytanie szybko pozwala na akceptację protezy. W trakcie stosowania protez należy pamiętać o higienie i stosowaniu odpowiednich preparatów czyszczących i pielęgnacyjnych.

Ile kosztuje proteza zębowa?

Cena protezy zębowej zależeć będzie od typu protezy. Proteza częściowa to wydatek ok. 800 zł, proteza szkieletowa – 1800 zł, proteza elastyczna – 1800 zł.

NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W AJ DENTICA

Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiazania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!

Cennik

Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie pełnej sprawności jamy ustnej zarówno pod kątem poprawy mowy jak i gryzienia oraz przeżuwania pokarmów. Wybór odpowiedniego uzupełnienia jest zależny od rozległości braków w uzębieniu. Proteza szkieletowa czy elastyczna pozwala odbudować braki kilku zębów. W przypadku braku wszystkich zębów konieczna jest proteza całkowita.

Proteza częściowa
1500 zł
Proteza elastyczna
2500 zł
Proteza szkieletowa
2500 zł

Sprawdź nasze referencje

Umów wizytę!

    Podaj preferowany termin wizyty,
    skontaktujemy się z Tobą!

    Dojedź do nas!

    Umów wizytę