Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja to niezwykle ważny dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych i korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Równe zęby i piękny uśmiech to obecnie nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia, dobrego samopoczucia i pewności siebie. Dlatego tak ważne jest leczenie i profilaktyka wad zgryzu od najmłodszych lat.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne polega w pierwszej kolejności na zapobieganiu i eliminowaniu zaburzeń czynnościowych takich jak oddychanie przez usta, ssanie palca, nieprawidłowe połykanie oraz związane z tym wady wymowy. Leczenie to obejmuje mioterapię czyli wykonywanie zalecanych ćwiczeń, naukę nowych prawidłowych funkcji, takich jak połykanie czy oddychanie, jak również stosowanie prostych aparatów ortodontycznych.

Leczenie ortodontyczne aparatami zdejmowanymi jest pierwszą istotną fazą i pozwala wyeliminować zaburzenia czynnościowe, jak również zaburzenia w rozwoju kości szczęki i żuchwy. Wszystkie te schorzenia leczy się w momencie, gdy Pacjent rośnie. Leczenie aparatami stałymi polega na prawidłowym ustawieniu zębów na wyrostku zębodołowym. Dzięki temu, że aparaty te wywierają siłę bez przerwy, przez cały czas leczenia pozwalają na precyzyjne ustawienie zębów w jamie ustnej.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieją różne rodzaje aparatów na zęby. Według podstawowej klasyfikacji dzielą się one na aparaty stałe oraz ruchome. Te pierwsze, mocowane są przez lekarza w jamie ustnej Pacjenta na cały okres leczenia (ok. 2-3 lat). Znajdują one zastosowanie w przypadku poważnych wad zgryzu, takich jak przodo- i tyłozgryz, zgryz otwarty, głęboki czy stłoczenie zębów. Składają się z zamków, pierścieni, gumek i łuków. Najpopularniejszym typem aparatu stałego jest aparat z metalowymi zamkami. Estetyczną alternatywę dla niego stanowią natomiast aparaty z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi czy kryształowymi. Osobną kategorię tworzą aparaty samoligaturujące, które pozbawione są ligatur, czyli kolorowych gumek.

Aparaty ruchome natomiast, przeznaczone do korygowania niewielkich wad zgryzu, zwłaszcza u najmłodszych. Noszone są przez Pacjenta przez określoną liczbę godzin w trakcie doby. W zależności od tego, ilu łuków zębowych dotyczą, dzielimy je na jedno- i dwuszczękowe.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Pierwszą wizytą jest konsultacja ortodontyczna.
Na tej wizycie przeprowadzany jest wywiad, wykonywane jest badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne. Pacjent ma również pobierane wyciski do wykonania modeli diagnostycznych uzębienia i dostaje skierowanie na wykonanie zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego. Wykonywane są też fotografie twarzy i zębów. Wszystko to jest niezbędne do prawidłowego wykonania planu leczenia, indywidulanego dla każdego Pacjenta.

Na drugiej wizycie zapoznajemy Pacjenta z wynikami badań i przeprowadzoną analizą zgryzu. W trakcie tej wizyty przedstawiany jest również plan leczenia, który uwzględnia:

  • dobór aparatu lub aparatów ortodontycznych,
  • omówienie przebiegu oraz przewidywanego czasu leczenia,
  • udzielenie odpowiedzi na pytania Pacjenta.

Jeśli Pacjent decyduje się na proponowane leczenie ortodontyczne, ustalamy wizytę, na której rozpoczynamy właściwe leczenie ortodontyczne. Na tej wizycie odbywa się naklejenie aparatu stałego lub oddanie aparatów ruchomych. Są to zabiegi całkowicie bezbolesne. Na tej wizycie wykonujemy również instruktaż higieny jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego oraz przekazujemy zalecenia i uwagi związane z użytkowaniem aparatów ortodontycznych.

Wizyty kontrolne są wizytami, których częstotliwość uzależniona jest od rodzaju aparatów, zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb Pacjenta. Celem wizyty jest kontrola przebiegu leczenia, aktywacja aparatów oraz wymiana łuków i elementów pomocniczych przy aparatach stałych.

Ostatnią fazą leczenia ortodontycznego jest faza retencji.
Po zakończeniu aktywnej fazy leczenia na wizycie w przypadku aparatów stałych, następuje ściągnięcie wszystkich elementów aparatu, oczyszczenie zębów z resztek kleju, oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i osadu (scaling i piaskowanie), pobranie wycisków do wykonania modeli gipsowych uzębienia po zakończonym leczeniu, klejony jest retainer stały w żuchwie i jeśli jest taka możliwość w szczęce lub wykonywana jest płytka retencyjna w szczęce, którą Pacjent odbiera następnego dnia. Po tym wszystkim zęby są polerowane i lakierowane.

Natomiast w przypadku zakończenia leczenia aparatami ruchomymi, najczęściej sam aparat pełni funkcję retainera.

Wizyty kontrolne z retainerami powinny odbywać się co roku.

Prawidłowo przeprowadzone leczenie pozwala uzyskać optymalne wyniki: piękny, estetyczny oraz harmonijny wygląd twarzy i zębów.

Kiedy iść na konsultację ortodontyczną?

Wielu Pacjentów zastanawia się, kiedy należy udać się na konsultację ortodontyczną. W przypadku najmłodszych Pacjentów warto wybrać się w celach profilaktycznych, w momencie gdy zaczynają się pojawiać pierwsze zęby stałe. Rodzice powinni zwrócić również uwagę na to, czy dziecko nie ma problemów z poprawną artykulacją oraz przeżuwaniem pokarmu i czy nie wykształciło niepokojących nawyków jak np. oddychanie przez usta czy ssanie kciuka. W przypadku osoby dorosłej, do przesłanek do odbycia konsultacji zaliczamy zgrzytanie zębami, asymetrię uśmiechu, odsłanianie się szyjek zębowych czy dolegliwości bólowe w rejonie szczęki. Podobnie jak w przypadku dzieci – kluczowe znaczenie dla powodzenia skutecznego leczenia z obszaru ortodoncji mają regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Gabinet AJ Dentica zapewnia ortodoncję na najwyższym poziomie – zapraszamy zarówno dorosłych Pacjentów, jak i ich pociechy!

NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W AJ DENTICA

Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiazania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!

Cennik

Leczenie ortodontyczne aparatami zdejmowanymi jest pierwszą fazą, która pozwala eliminować zaburzenia takie jak ssanie palca, oddychanie przez usta, nieprawidłowe połykanie jak również zaburzenia rozwoju kości szczęki i żuchwy. Wszystkie te schorzenia leczy się, gdy pacjent rośnie.

Płytka Schwartza
700 zł
Aparat blokowy
900 zł
Leczenie aparatami stałymi, które wywierają ciągłą siłę ,pozwala uzyskać precyzyjne ustawienie zębów.
Aparat stały metalowy
2300 zł
Aparat stały złoty
3000 zł

Sprawdź nasze referencje

Umów wizytę!

    Podaj preferowany termin wizyty,
    skontaktujemy się z Tobą!

    Dojedź do nas!

    Umów wizytę