Skaling i piaskowanie

Piękne i zdrowe zęby wymagają regularnego czyszczenia. Jednak domowe, tradycyjne metody – stosowanie szczoteczek, past do zębów, nici dentystycznych oraz irygatorów – nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem zaniedbań higienicznych albo nieprawidłowej metodzie szczotkowania powstaje płytka bakteryjna. Dodatkowo poprzez działanie śliny, w której skład wchodzą związki mineralne, może osadzać się na zębach twardy i niemożliwy do usunięcia szczoteczką kamień nazębny. Może on tworzyć się zarówno na widocznej części zębów, jak i pod dziąsłami. Tak powstały problem prowadzi do próchnicy, odsłonięcia szyjek zębowych, krwawienia dziąseł i w przypadku braku leczenia, często również do chorób przyzębia. Dlatego też warto usuwać regularnie (najlepiej co 6 miesięcy) kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. W tym celu stosowane są dwie metody: skaling oraz piaskowanie.

Co to jest skaling?

Skalingiem określane jest rozbijanie kamienia nazębnego, zwykle przy pomocy fal ultradźwiękowych.

Skaling jest na ogół bezbolesny, jednak w przypadku stanów zapalnych, opuchniętych dziąseł i chorób zębów może być wymagane podanie znieczulenia. W przypadku skalingu przeprowadzanego pod dziąsłami zwykły skaler nie wystarcza i niezbędne jest wówczas użycie innego specjalistycznego urządzenia. Ten rodzaj klasyfikowany jest już jako zabieg periodontologiczny.

Czy piaskowanie wybiela zęby?

Piaskowanie zwykle jest stosowane jako uzupełnienie skalingu. W przypadku tego zabiegu usuwane są trudno dostępne resztki kamienia, osad i przebarwienia powstałe po kawie, herbacie czy papierosach. Metoda polega na nanoszeniu specjalnego piasku – często smakowego – przy użyciu piaskarki abrazyjnej, aplikującej go pod ciśnieniem w celu wytworzenia aerozolu. Łączy on wodę i piasek. Ssakiem odsysana jest mieszanina usuniętych resztek, śliny i piasku.

Cały pakiet higienizacji, czyli skaling i piaskowanie oprócz tego, że zaliczany jest do zabiegów profilaktycznych, to również dzięki usuwaniu przebarwień pozwala uzyskać jaśniejsze, gładsze zęby.


W naszym gabinecie po wykonaniu skalingu i piaskowania nakładamy na zęby specjalny lakier fluorkowy. Preparat ten stopniowo uwalnia fluor. Dzięki temu szkliwo zostaje wzmocnione i odporne na działanie bakterii.

Ile trwa piaskowanie zębów czyli zabieg higienizacji?

Czas trwania piaskowania zębów może wynosić do pół godziny. Należy przy tym pamiętać, by po zabiegu nie jeść i nie pić przez kolejne dwie, trzy godziny.

W naszym gabinecie AJ Dentica koszt kompleksowego zabiegu łączącego skaling, piaskowanie i fluoryzację wynosi 250 – 300 zł. Zapraszamy do umówienia się na wizytę!

NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W AJ DENTICA

Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiazania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!